Frýdštejn – 26. 7. 2018

Naprosto první výlet za focením s novým foťákem byla zřícenina hradu Frýdštejn. Vyrazil jsem tam na otočku po práci a vzhledem k datu i v naprosto špatném světle. Nicméně musel jsem si foťák vyzkoušet 🙂
Nelze to ani nazvat tripem, protože se dá defacto pod něj dojet, jít pár stovek metrů a člověk tam je, takže ideální pro děti. Jelikož se na hradě točila pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci, tak je tam drobotiny poměrně dost. A jelikož je hrad plný vyvrtaných světniček, tak so tam drobotina celkem i vyřádí. Mimo jiné se tam točilo Tajemství hradu v Karpatech.

Vrchol věže je přístupný, ale vedou tam strmé schody, takže moc nedoporučuji starším lidem a nebo těm, kteří se bojí výšek. Z vrcholu je skvělý výhled na Trosky a do českého ráje a na části Pantheonu u Malé Skály.
 
Pár faktů o hradu:
 Frýdštejn byl postaven v kolem roku 1385, zanikl koncem 16. století. Jako první majitelé byli zmiňováni páni z Dražic, následně Bibrštejnové. Na začátku 15. století byl hrad obléhán Husity. V roce 1540 koupil hrad a frýdštejnské panství Jan z Vartemberka. Od roku 1892 je hrad opět přístupný a byl zakoupen “turnovským okrašlovacím spolkem”.
 Nedaleko se nachází hora Kopanina, kde je pěkná rozhledna a rozhodně stojí za navštívení.

 


Co se týká fotek, tak se je sem vlastně i stydím dávat… ale budiž. Byly první a z věže je opravdu pěkný výlet. Bohužel je nepřístupná po sedmé hodině, takže nějaké západy a východy slunce se nemůžou konat i přesto, že vyhlídka je fantastická

Napsat komentář