Házmbuk a Litoměřice – 25. 8. 2018

Zřícenina gotického hradu Házmburk se nachází kus od Litoměřic u vsi Klapý. Po trochu zapomenuté cestě, která viděla už lepší časy (asi před 50 lety) se dá dojet nedaleko hradu na poměrně veliké parkoviště. K samotné zřícenině vedou dvě cesty, jedna která je značená pro kočárky (první kilometr jde, dál doporučuji kočárek 4×4 s vlastním pohonem 🙂 ) a druhá je kratší avšak lehce namahavější po levé straně hradu. Tou jsem se vydal na kopec. Cesta vedla pod přírodní bránou z rostoucího křoví po stranách cesty. Muselo by to vypadat skvěle, ale bohužel tohle léto bylo všechno strašně suché.

Cesta na hrad samotný je tak kilometr, dva do celkem rozumného kopce a na samotném vrcholu se tyčí dvě věže z nichž jedna je přístupná.

Pod nepřístupnou věží je turistické “odpočívadlo” a je tam krásný výhled na okolní kraj. Měl jsem štěstí, ten den bylo pod mrakem. Sice plechová obloha, ale bylo krásně vidět do dalekého okolí. Abych nezapomněl, na pokladně dostanete v ceně vstupenky také brožurky, ze kterých se dozvíte vše o hradu.

 


Hazmburk je zřícenina gotického hradu ze zhruba první poloviny 14. Století. Hrad byl sídlem rodu Zajíců z Hazmburka. Později ztratil svůj význam a byl opuštěn v polovině šestnáctého století. Chvíli patřil Šternberkům, poté Ditrichštejnům. Velmi populární se jeho zříceniny staly v době romantismu.


Druhá věž je přístupná až na vrchol. Cestou po schodech minete mnoho uměleckých předmětů, je tam jakási permanentní výstava lokálních umělců. A nahoře vám bude odměnou opět skvělý výhled na celé okolí. Jelikož celý hrad stojí na bazanitovém podloží (druh čediče), tak byl použit jako stavební materiál ke stavbě celého hradu. Za touto věží se nachází i zbytky patrně hlavního sálu a přilehlých místností. Viděl jsem fotky, kde vedle věře na obrázku vlevo ještě stály originální hradby. Patrně musely být v nedávné minulosti zbourány kvůli stabilitě. Nutno ale poznamenat, že ten kámen je vizuálně naprosto skvělý, hladký a nejspíš jde o stejnou  vyvřelinu, jako je Bukovec u Jizerky.

Návrat na parkoviště po té lehčí cestě vedl kolem vinic

 Dál jsem se vydal do Litoměřic. Díky mému orientačnímu nesmyslu a částečně díky navigaci Sygic(té už opravdu nemůžu přijít na jméno) jsem přejel odpočku a vrátil jsem se do Litoměřic přes Terezín. Zajímavé, tím městem člověk jenom projíždí a má z toho prostě divný pocit…

 V Litoměřicích doporučuji ke shlédnutí náměstí (v jehož okolí je prakticky nemožné zaparkovat i mimo sezónu), zajít se podívat na katedrálu sv. Štěpána, a odtamtud sejít k parkánům městských hradeb.

 

 

 

 

Napsat komentář