Valdštejn a okolí – 21. 8. 2018

Na hrad Valdštejn se nejlépe dostanete obce Pelešany, kde je poměrně velké parkoviště. Z něj vede poměrně krátká a dobře značená cesta na samotný Valdštejn. Něco mi říká, že právě tady to bude suprově vypadat na podzim. Ovšem tenhle rok jsem to nestihl, lítal jsem jsem jinde po republice 🙂 Asi po kilometru dojdete k samotnému hradu.

Samotný hrad Valdštejn, resp. ochozy okolo poskytují pastvu pro oči. Jsou odtamtud vidět krásně Trosky, okolní pískovcové skály a okolní vesnice.

 

 

 


Hrad Valdštejn postavili Markvarticové mezi lety 1260-1280. Sídlo jim patřilo něco přes 100 let, než připadlo druhé odnoži rodu, Vartenberkům. V roce 1424 byl dobyt husity a pak sloužil několik let jako vězení pro Zikmunda Korybutoviče. Po husitské éře v nastalých zmatcích se ho zmocnili lupiči a pak ho opět dobyla zemská hotovost. Střídání majitelů bohatě pokračovalo dál většinou uvnitř Valdštejnské větve, až  kolem roku 1713 z něj vybudovali romantické sídlo.

 

 

 


 Pokud se chcete dostat na výše uvedené vyhlídky, nevyhnete se zaplacení vstupného. Výhodou je, že máte volnost a nemusíte se účastnit prohlídky, pokud nechcete.

 Ze samotného Valdštejnu se dá jít na kolečko kolem okolních skal. Doporučuji opačný směr, než je na přiložené mapce. Já jsem ovšem šel tak, jak je to vyznačené… a pak jsem toho celkem litoval.

 Podešel jsem most a pokračoval po silnici podél skal. Ta se stáčí a jsou dvě možnosti. Můžete pokračovat na Sedmihorky či na Hrubou Skálu. Pokud chcete jít zpět (což byl můj případ, opět bylo poledne a opět přes 30°), otočíte se doprava a pokračujete směrem k výstupu. Defacto celé klesání, co jste doposud prošli musíte opět vystoupat a to během vzdušné vzdálenosti 200m. Takže počítejte s tím, že se pořádně zapotíte a proto doporučuji vzít to obráceně 🙂

 Odměnou za vynaloženou námahu ale je krásný výhled na okolní skály. Poté, co se vrátíte k Valdštejnu, můžete se občerstvit kousek u hradu v příjemné hospůdce.

 

Napsat komentář