Okolí Srbské Kamenice

Svůj další návrat do Českosaského Švýcarska na podzim roku 2018 jsem naplánoval do Srbské Kamenice. Už cestou dolů do vesnice bylo krásné počasí a zaujala mne jedna scenérie. Bohužel jsem ji cestou nevyfotil, nebylo kde zastavit a dodnes toho lituji.

 Srbská Kamenice je vesnice nedaleko Kamenického Šenova cestou do Jetřichovic, jednoho z hlavních cílů mnoha výletů. Je to vesnička kopírující silnici, takže moc parkovišť nečekejte. Sám jsem musel zajet skoro nakonec vesnice, kde jsem ale chytil krásné místo u řeky a odtamtud se vydal do kopců. Cesta vedla kolem několika Řopíků (pevnůstek/kulometných hnízd) z druhé světové války, které jsem krásně zachovalé a jsou součástí naučné stezky. O sezóně jsou za menší poplatek přístupné a je v nich výstava.  Minul jsem několik pastvin s ovcemi a naskytl se mi krásný výhled na Růžový vrch, dominantu Srbské Kamenice. Cesta pokračovala víceméně lesem, než jsem došel na rozcestí nad Filipov, kde začaly pravé fotografické žně. Byla tam krásná pole, posedy, v pozadí stromy a nebe na jedné straně bylo plné mraků mezi kterými prosvítalo slunce. Zdržel jsem se tam se stativem asi půl hodiny.

 Z tohoto místa jsem měl naplánovaný návrat, který byl trošku dobrodružný. Cesta dolů nejdřív byla značená a pak zmizela. Chvíli jsem přemýšlel, jestli jsem zabloudil nebo opravdu mám slézt skálu a vydat se strašným spádem dolů. No, risknul jsem to, nedalo se tam než trefit dřív či později vesnici. Po chvíli lezení po čtyřech jsem pln překvapení opravdu narazil na značenou cestu. Ne, nebyl to vtip a absolutně si nedovedu představit, jak bych to lezl směrem do kopce s batohem. Co metr dopředu, to metr dolů 🙂

 Po návratu do vesnice jsem měl ještě čas, tak jsem se vydal vyfotit si kopec u nedalekých Kunratic, na který jsem se chystal už při své návštěvě Jetřichovic a bohužel mi nevyšlo už světlo. A rozhodně nelituji, posuďte sami.

 

 

 

 

Napsat komentář