Pavlínino údolí, 16.2.2019

Pavlínino údolí

Jak jsem předeslal minule, do Českosaského švýcarska hodlám jezdit častěji. A tohle je zase jeden z výletů do okolí Jetřichovic.

Fotky zase hned zezačátku, ať to nezdržuju:

Kvalitnější na Zoneramě: https://www.zonerama.com/RadekNovak/Album/5117355

Začali jsme kousek nad Jetřichovicemi, na Křížovém vrchu. Chtěl jsem to tam primárně “očuchat”, jak to asi bude vypadat až budou v údolí mlhy. Vyrazili jsme z Liberce v 8:30 a celkem jsme toho litovali, protože jsme nejspíš přišli o ranní mlhu v údolích. A to je asi nejfotografovanější jev, který se v českosaském švýcarsku stává magnetem pro fotografy. No, kdo mohl tušit, že zrovna v sobotu bude po dlouhé době takové počasí… No i tak se udělalo pár fotek a pak jsme přejeli dolů do údolí, kde začínala turistická trasa.

 Nahoře na Křížovém vrchu bylo jaro. Dole v údolí ještě zima neskončila (a ta vlastně v tuhle dobu, kdy to píšu neskončila nikde… ale fakt tam byl rozdíl snad 10 stupňů). Jelikož jsme byli rozfocení z kopce, tak jsme první kilometr šli asi hodinu s odbočkou na Greiselův rybník. Cestou zpět začala pořádná ledovatka a když jsme zastavili u prvního mostu, tak jsme potkali nějaké turisty… co ho přešli a obrátili se zpět. To nás ale nemohlo zastavit. Sice to bylo plazení se po sněhu, ale ještě to celkem šlo. Průšvih začal až když začalo stoupání. Tam jsem se poprvé a ne naposledy rozmáznul. A upřímně, když jsme došli k naprosto ledovým schodům na ochozu nad řekou, tak by mi zadkem nikdo neprotáhnul ani vlas, to už bylo lezení po čtyřech. Největší zážitek ve mě zanechalo přelézání polomu ležících přes most mezi kameny, kdy 20 metrů dole pod srázem tekla řeka. No, ale tohle jsme přežili a vystoupali až nahoru na kopec, kde jsme dostali během pár metrů doslova facku od teplého vzduchu. Rozdíl teplot na takhle malém kusu cesty byl fakt neskutečný. Ale stálo to za to, ikdyž u obou to bylo s pády a odřenýma rukama 🙂 Já jsem si z toho vzal poučení, že s sebou budu tahat trekingové hole, ať to už je nebo není zbytečná zátěž, protože jsou fakt místa, kde to člověku s mojí obratností zachrání zadek 🙂

A nakonec mapa pro případný výlet, je to asi 8km a pokud to není na sněhu, tak nenáročné.

Napsat komentář