Jak v photoshopu docílit měkkého vzhledu fotografií

Trochu se podělím o jeden jarmareční trik, co jsem se naučil a čas od času ho použiji. Musím předeslat, že se nehodí na všechno, co se mi osvědčilo jsou stromy, složité struktury s hodně kontrastním pozadím, občas voda s odleskem. Zatím jsem ho použil jenom párkrát a umí to být i dost kontraproduktivní věc, když se to přežene. Nicméně umí vdechnout fotce “snovou” atmosféru. Ale jednu věc neumí: neudělá to za vás dobrou fotografii 🙂

Vzal jsem si jednu starší nikdy nepublikovanou a podprůměrnou fotku stromu, na které si to ukážeme.

  • Na obrázku vpravo je jasně vidět, jak listy a tráva jsou měkčí (po zvětšení). Má to však svoje nevýhody:

– přijdete o detaily ve stínech

– už nikdy neuděláte detailní ořez z obrázku, bude to rozpité

Takže jak na to:

Nejdříve v Lightroomu udělám základní úpravy. Vždy se začíná ořezem, srovnáním teploty barev, podle potřeby vytáhnu světla a stíny, trochu té saturace když je potřeba. Poté fotku pošlu do photoshopu.

Pomocí CTRL+J vytvořím novou vrstvu

V nabídce Filter vyberu Blur -> Gausian blur

Hodnotu radius většinou nechám kolem 20-25

Následně vyberu z menu Image -> Adjustments -> Levels (dá se použít i Curves, ale tam mi ten skok přijde daleko větší a destruktivnější)

Posuvníky přetáhnu zleva tak, aby cokoli tmavého totálně zčernalo a pravý tak, aby byly barvy extrémně přepálené. Ideálně smrsknout barevné spektrum na třetinu, ale záleží na situaci. Tady je potřeba trochu experimentovat.

Výsledek vypadá takhle odporně:

Teď přichází na řadu jedna strašně důležitá věc. U kopie této vrstvy stáhnout opacity (průsvitnost) na 0 a nechat na chvíli odpočinou oči. Prostě pár minut koukat jinam, protože jinak má člověk tendenci to “přepálit” a udělat pak něco jako motivační foto z mimibazaru.

Takže když se vrátíte k počítači, opatrně posuvník opacity šoupejte na 7-15%. Jestli to dáte víc, tak si radši skočte k očnímu 🙂

No a to je vše. A tady se usvědčím, kde jsem to naposledy použil:

 

Napsat komentář