Výbava – Fototechnika

Když jsem začínal fotografovat ve věku dvaceti něco let, tak to byla doba, kdy nebylo moc z čeho vybírat. Digitální fotografie byla v plenkách, existovala kategorie digitálních stěn pro profíky v ceně menšího domu a pak se probouzelo to, čemu se dnes říká kompakty. První , co jsem si pořídil byl Olympus C720UZ, potom Panasonic Lumix DMC FZ 10. To první byla apokalypsa, ale naučil jsem se na tom díky Jirkovi Kubečkovi aspoň základy. Panasonic, to byla jiná třída a do dnešní doby by byl použitelný, nebýt malého rozlišení.

Teď, když jsem si pořizoval foťák znovu mi bylo jasné, že budu i znovu (a je to i vidět na fotkách) začínat vlastně od píky. Většinu jsem toho zapomněl, přestal jsem se “koukat” na svět jako člověk co fotí a technika mezitím pokročila, zatímco moje zručnost spadla k nule. Když jsem se rozmýšlel co koupit, tak jsem měl namířeno vysoko, buď Canon 80D, 77D nebo jejich ekvivalenty ze stáje Nikonu. Zaplaťpánbůh mne můj švagr přesvědčil, abych si koupil “do začátku” Canon 200D. A dodnes toho nelituju a pochybuju, že ho brzy vyměním. Samozřejmě, chtěl bych fullframe a asi ho jednou koupím, ale ten má stejně nevýhod jako výhod. No a teď už tohle není pravda, mám Canon 6D Mark II a 200D šlo do světa. A fakt, Full Frame je jiný vesmír. Jenže vesmír, který si člověk pekelně odnosí na zádech, všechno váží 2x tolik.

Ale ať dlouho neplácám, tak k věci:


Tělo: https://www.dpreview.com/products/canon/slrs/canon_eos200d. Začátečnická věc, ale umí co potřebuju. Ovládání je někdy složitější a nepřístupnější, chybí mi tam víc knoflíků, ale vše je přístupné nějakou kombinací nebo oklikou. A fotím krajinu, času mám na přípravu dost.

Objektivy:

Canon EF 24-105 f/4.0 IS USM

Zatím miláček a kdybych šel do fullframe, tak ho použiju. Na APS-C s CC 1.6 je jeho rozsah 38-170, takže teď je to vlastně kratší teleobjektiv. Velmi ostrá a kontrastní kresba.

Canon EF 17-40 f/4.0 USM

V současné době druhé nejoblíbenější sklo a nový přírůstek, kterým jsem vlastně nahradil seťák 18-55 na APS-C a rozhodnul o přechodu na FF.  Opět velmi ostrý a kontrastní objektiv.

Tamron SP 70-300mm F4-5.6 Di VC USD

Tuhle potvoru jsem koupil úplně náhodou. Po koupi 6D Mark II jsem neměl dlouhé sklo a čekal jsem na Canon 70-200 f/4, kterou jsem objevil na Paladixu za rozumný peníz. Majitel měl ale reakční dobu na všechno jak slimáci v plivátku a tak jsem se koukal na alternativy, jen tak, z nudy. Nechtěl jsem ho, ani jsem o něm nikdy neuvažoval… ale co, podíval jsem se na pár zkušebních fotek na netu a najednou jsem byl celkem zaujatý. Christopher Frost na něj pěl ódy.. a pokud tenhle člověk řekne, že něco je dobré, tak to sakra dobré je. Našel jsem jeden v megapixeláckém bazaru za babku, protože za prvním optickým členem byl prach. Objednal jsem s tím, že je kdyžtak vrátím. Když jsem viděl poprvé co je tam za bordel za předním sklem, tak jsem se zhrozil. Ale do pár minut jsem objektiv rozebral, vyčistil a vyzkoušel. Pecka. Ostré jako břitva a i na 300mm to pořád pořádně píše. Náběh od 70mm je také výborný, ikdyž tohle mám pokryto 24-105 objektivem. Rozhodně za sebe doporučuju, tohle sklo je “bang for buck”. No a poté co jsem ho rozbil jsem objednal ještě jeden. To snad samo mluví o kvalitě.

Canon EF-S 18-55 F4-F5.6

Klasický seťák se kterým jsem koupil 200D tělo. Měl jsem za to, že to bude naprostá hrůza. Je sice plastový, ale drží a kresbu má velmi dobrou. Samozřejmě jsem ho prodal s 200D.

Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM

No, jestli nějakého objektivu lituju, je to tenhle. Kresba začíná tak na 100mm, končí na 150, dál to je rozplizlost. Kdybych počítal, kolik fotek kvůli tomuhle krámu jsem zničil a jak jsem toho litoval… vlastně za jedno mu můžu poděkovat: díky tomuhle šmejdu jsem začal koukat po dobrých objektivech a už nikdy nechtěl mít nic, kde bych musel dělat kompromisy a co by mi ničilo fotky. Ale jo, pár se mi jich s ním povedlo, ale fakt ne moc a výstup byl vesměs odporný. Žádný kontrast, požíral barvy… Když jsem prodával 200D, tak jsem ho tam přihodil do paketu zdarma. Snad s ním nový majitel nehodí o zeď 🙂

Stativy:

Z mé minulosti semnou přežil stativ Velbon PH-243. Není ale moc pevný, v nouzi stačí, ale do horších povětrnostních podmínek mu nevěřím. Poté, co jsem se koukal na stránky renomovaných prodejců a zhrozil se co za to chtějí jsem se rozhodl risknout to a zkusit cosi asi za 70$ z aliexpressu. Prostě s tím, že buď vyhodím peníze nebo ne. A výsledek mne velmi překvapil.

QZDS Q999 je opravdu bytelný stativ. Dělal jsem s ním psí kusy, ale drži jak přibytý. Hlava je také dobrá, kulová, 3 aretace, panorama, vodováha, rychloupínák. Co víc si člověk může přát.

Filtry:

 To je mantra asi každého krajináře. Dá se bez nich, ale s nimi to je to lepší a dávají daleko více prostoru pro kreativitu. Bohužel je to taky pořádná investice. Filtry LEE jsou opravdu to nejlepší, ale po dlouhém pátrání jsem dospěl k rozumnému kompromisu Format-Hittech. Kvalita rovnající se LEE za poloviční cenu. Ale i tak se bavíme o pořádné pálce. Zatím jsou na cestě, tak uvidíme co přijde… a snad to nebude na kousky. Zatím mám pár klasických 77mm a redukční kroužky na tele od Tamronu.

Fotobatoh:

 Měl jsem cosi od Lowepro, ale vzhledem k mé váze v kopcích jsem promočený zachvilku a tak mi batoh nevyhovoval. Připlácl se na záda a člověk měl po dvou kilometrech na zádech jezírko. Prohlédl jsem si stovky batohů, ale většina je dělaná na chození… vlastně ani nevím kde. Upřednostňují ukládání výbavy před čímkoli a na turistiku jsou naprosto nepoužitelné. Snad na chození po městě. Pak jsem náhodou uviděl a ihned se stal šťastným majitelem Manfrotto Hiker 30L. Velká spokojenost, na kratší výlety je to optimální. Na příští rok chystám pár vícedenních s přespáním v přírodě a tam si budu muset pořídit pořádnou krosnu, ale i tak použiju z tohoto batohu pouzdro pro fotovýbavu.